ZPA Pečky, a.s.
Tř. 5. května 166
289 11 Pečky
Tel.: +420 321 785 141
E-mail: zpa@zpa-pecky.cz www.zpa-pecky.cz

Moderní areál společnosti se nachází nedaleko dálnice D11 vedoucí z Prahy do Hradce Králové. Výměra areálu činí 170.835 m2, z toho výrobní plocha 47.773 m2.

Společnost ZPA Pečky, a.s. je firma v ryze soukromém vlastnictví od roku 1992. Dlouholetá tradice v oboru strojírenství a elektrotechniky sahá až do roku 1894. Původní program tvořila výroba zemědělských strojů. Firma ZPA je již mnoho desítiletí tradičním českým výrobcem elektrických servomotorů, kompletů servomotorů s převodovkami nebo armaturami. Firma má tradičně významné tržní postavení v zemích střední a východní Evropy a několika zemích střední Asie.
Servomotory z výrobního programu akciové společnosti ZPA se vyrábí pod obchodním názvem MODACT. Zařízení jsou určené k ovládání nejrůznějších druhů armatur, jako jsou šoupata, ventily, klapky nebo kulové kohouty, a to i v prostředí s nebezpečím výbuchu plynů a par.
Velké množství provedení poskytuje široké možnosti aplikací vyráběných servomotorů v řídících a regulačních okruzích technologických procesů, např. ovládání armatur. Výrobky společnosti ZPA pracují v elektrárnách, cukrovarech, vodárnách, čističkách odpadních vod, teplárnách a výtopnách a jiných provozech.
Výrobní program obsahuje servomotory jedno i víceotáčkové pro přímou montáž na armaturu nebo servomotory pákové, táhlové a speciální. Specialitou jsou servomotory MOA a MOA OC, určené k provozu v extrémních podmínkách jaderných elektráren i v hermetické zóně.
Díky stavebnicové koncepci servomotorů MODACT s možností montáže převodovek z vlastního programu bylo možné zjednodušit a sjednotit řadu prvků různých typů servomotorů a dosáhnout tak jejich dlouhé životnosti a vysoké provozní spolehlivosti a široké škály použití. K tomu také přispívá několik unikátních řešení, která vznikla díky vlastní konstrukční a vývojové základně - například řešení planetové převodovky, umožňující ruční ovládání, blokování momentových vypínačů, nízká hystereze a nelinearita vysílačů polohy, vysoká přesnost nastavení polohových a momentových vypínačů. Další výhodou je možnost dálkového řízení servomotorů. Bezpečný provoz servomotorů je zajištěn elektrickým krytím IP 55, IP 65 a IP 67.
V roce 2009 byla ve spolupráci s dceřinou společnosti ZPA Engineering postupně přesunuta do Peček výroba dmychadel, která původně probíhala ve společnosti LUTOS. Po vybudování moderně vybavené montáže byla návazně zahájena sériová výroba vertikálních a horizontálních Rootsových dmychadel s výkony od 40 do 120.000 m3/hod. Na pracovišti byl zaveden systém KANBAN.
Aktuálně se vyrábí několik velikostí dmychadel ve speciálním provedení pro použití v jaderné energetice. Komponenty jsou vyrobeny ze speciálních nerez materiálů.
Výrobu většiny komponentů zajišťuje Divize I, část pak dceřiná společnost Lubenecké strojírny. Všechny součásti z plechu vyrábí Divize II, která zároveň zajišťuje povrchové úpravy.
Reference:
Tuzemsko: ČEZ, ALSTOM, JMA, MSA, ARAKO, TRANSGAS, MOSTRO, MODŘANY POWER, ŠKODA JS, KP RIA, ARMATURY Group,I.B.C., Moravia Systems, INEKON Power, LDM, MPOWER Engineering, ZPA Moravia, ZVVZ, Armaturka Krnov, AVK Vodka, I&C Energo, VPE, Trival
Zahraničí: Rusko - Atomenergomash, Alexin, Čechovskij zavod, Penza, AESK, PromTechArma, Komplexnab; Holandsko – Delan; Finsko – Vexve; Polsko – Arnap; Bulharsko – Bularmex; Ukrajina – Komimpex
Realizované akce:
TUZEMSKO:
tepelné elektrárny – Hodonín, Komořany, Poříčí, Tisová, Mělník, Tušimice, Ledvice, Prunéřov, Počerady, Dětmarovice, Chvaletice
atomové elektrárny – Dukovany, Temelín; pivovary – Budvar, Prazdroj, Vratislavice, Svijany
ZAHRANIČÍ:
Slovensko – tepelné elektrárny – Nováky, Vojany; atomové elektrárny – Mochovce, Jaslovské Bohunice; Rusko – tepelné elektrárny – Petropavlovsk, Iževske, Kirovkij, Novočeboksarsk, Perm, Vladimira, Novogorkovská, Novobogoslovská, Nižneturinská, Novobereznikovská, TEC Sankt-Petersburk; atomové elektrárny – Smolenskaya, Kurskaya, Kalinskaya, Kolskaya, Novovoroněžskaya ; tepelné a atomové elektrárny: Albánie, Alžír, Argentina, Bangladéš, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Dánsko, Egypt, Indie, Irán, Čína, Kuba, Maroko, Pakistán, Turecko, Rumunsko, Finsko, Spojené arabské emiráty, Ukrajina, Litva, Německo.
Vlastní prodejní organizace:
ZPA Moravia, Dolní Benešov; ZPA Varšava - Polsko; ZPA Pečky - Slovakia, Bratislava - Slovensko.
Certifikáty:
Společnost vlastní certifikovaný systém řízení kvality dle EN ISO 9001 od roku 1995, vydavatelem je společnosti TÜV Nord Cert GmbH. Certifikát vydaný Elektronickým zkušebním ústavem z Prahy na servomotory MODACT MONED a certifikát typu FTZÚ 08 ATEX 0315X o přezkoušení servomotoru MOED EEx, který vydal Fyzikálně technický zkušební ústav Ostrava-Radvanice.
Společnost dále splňuje podmínky pro aplikaci požadavků vyhlášky SÚJB č. 132/2008 Sb., audit proběhl na vybraném vzorku zakázky pro společnost ČEZ. Některé z výrobků splňují kvalifikaci dle GOST a ASME.

Servomotory:

Jednootáčkové - určené pro ovládání armatur s pracovním rozsahem 0-360° jako jsou kulové kohouty, uzavírací klapky nebo trojcestné kulové kohouty - ovládací moment 16 – 1.000 Nm
Víceotáčkové - určené k ovládání armatur s víceotáčkovým pohybem např. šoupátek, hradítek a ventilů - ovládací moment 16 – 50.000 Nm
Pákové - určené k ovládání armatur s pracovním rozsahem 0-120° např. žaluziových klapek, uzavíracích klapek ovládaných přes táhlo, ventilů v uzavíracím i regulačním režimu - ovládací moment 16 – 4.000 Nm
Táhlové - určené k ovládání armatur s táhlovým pohybem např. uzavírací a regulační ventily - vypínací síla 5.000 – 63.000 N
Speciální - určené pro ovládání armatur v I. a II. zóně jaderných elektráren např. kulových kohoutů, klapek, šoupátek a ventilů - ovládací moment 16 – 4.000 Nm

Motorové převodovky:

Čtvrtotáčkové šnekové převodovky se používají v kombinaci se servomotory MODACT pro ovládání armatur, kde je třeba docílit velkého krouticího momentu, variantně se vyrábí i s ručním ovládáním. Typová řada ZPM 12, 14, 16 a 20 zajišťuje krouticí moment do 7.800 Nm.

Nerotační obrábění:

Společnost disponuje moderními vertikálními a horizontálními centry v tříosém, čtyřosém a pětiosém provedení a možností paletové výměny obrobků se systémem DuoBlock, jako např. DMC 60H, DMC 64V, DMC 65H, DMC 80U, DMC 100U, DMC 103 a 104V, DMC 125U a DMC 200U. Obráběcí centra jsou určena pro efektivní obrábění dílů v malých, středních i velkých sériích skříňového a přírubového charakteru a plně automatické komplexní opracování rozměrných obrobků do průměru 1.950 mm a hmotnosti 3.500 kg.
Pro obrábění komponentů dmychadel v provedení z nerez oceli jsou k dispozici nová moderní horizontální frézovací centra ACE HP 5100, HP 5500 a VC 500 od firmy DOOSAN.
Obráběné materiály zahrnují odlitky ze šedé a tvárné litiny, oceli a ocelolitiny, hliníku a ušlechtilých nerez ocelí.

Výroba a montáž Rootsových dmychadel.

Obrábění rotačních dílů:

Na soustružnických centrech je možné obrábět rotační díly z tyčového materiálu do průměru 90 mm, a dále polotovarů, přírub do maximálního točného průměru 455 mm a délce soustružení 450 mm. K dispozici jsou centra CTX 210, 310, 400 a 500, dále soustružnický automat TRAUB 65, soustruhy SPT 16 a 32, NEF, dále soustružnické poloautomaty SPRY 40.
Pro obrábění větších dílů přírubového charakteru jsou k dispozici vertikální soustruhy PUMA V 400M a V 550M s poháněnými nástroji. Maximální oběžný průměr činí 800 mm, délka soustružení ve sklíčidle 750 mm. Specialitou je možnost velkosériové výroby dílů od průměru 5 do 32 mm s maximální délkou 240 mm na jednovřetenovém dlouhotočném soustružnickém automatu DECO 2000.

Speciální technologie:

Výrobní zázemí společnosti je vybavené speciálním obráběcím centrem GMX 250, které je určeno pro hromadnou výrobu zejména hřídelí včetně ozubení s max. točným průměrem 300 mm a délkou 1.250 mm.
Pro obrábění největších hřídelí a rotorů pro dmychadla slouží nový CNC soustruh PUMA MX 2600ST s horní naklápěcí hlavou vybavenou výměnou nástrojů a osou Y. Pracovní rozsah tohoto soustruhu umožňuje obrábění rotačních dílů s délkou soustružení mezi hroty 1.500 mm, maximálním oběžným průměrem nad suportem 700 mm.

Výroba ozubení:

Specializované pracoviště je vybaveno stroji na výrobu vnitřního a vnějšího ozubení, šneků a pastorků. Dále je možné válcovat závity od M8 do M30 a šneky. K dispozici jsou stroje ZFWVG 250, stroje na frézování a obrážení ozubení OFA a OHA.
Společnosti vyrábí přímé, šikmé a kuželové ozubení v modulech od 0,3 do 0,8 mm.

Vnější broušení rotačních dílů:

K dispozici jsou brusky BUH 16, BUA 25 a BUB 35, na kterých je možné brousit díly zejména hřídele a válce s oběžným průměrem do 315 mm, vzdálenost hrotů je do 630 mm. Dále jsou k dispozici stroje na broušení závitů MIKROMAT 3 G. Rozsah závitů je od M 6 do M 60, v případě šneků od 1 do 8 mm, maximální délka obrobku činí 500 mm.

Zpracování plechu:

Společnost disponuje vlastním komplexním zpracováním plechu na špičkových CNC strojích.
Dělení materiálu laserem na strojích LASER TRUMPF L 3030, na kterých je možné zpracovávat tabule o velikosti 3x1,5m a tloušťkách materiálu: ocel 20 mm, nerez 12 mm, a hliník 8mm; vysokotlakým vodním paprskem od firmy PTV. Na tomto novém zařízení s naklápěcí řezací hlavou, pracovním rozsahem 2.000x3.000 mm je možné dělit nejrůznější materiály jako například ocel, titan, měď, žulu, sklo, mramor, ale také styropor, molitan aj. až do tloušťky 500 mm. Na tomto pracovišti jsou k dispozici vysekávací lisy TRUMATIC TC 500R. Maximální rozměry vstupní tabule jsou 2,5x1,5 m. Na této technologii je možné zpracovávat plechy o tloušťkách materiálu z oceli do 12 mm, nerezu do 3 mm a hliníku do 5 mm. Ohýbání je zajišťováno na strojích TRUMF V 85S a TRUMABEND 130. Maximální délka ohybu činí 3.000 mm, tloušťka plechu 6 mm, resp. u nerez plechu do 5 mm.

Povrchová úprava, zušlechťování:

  • Pro stříkání dílů ve velkých sériích je k dispozici nejmodernější technologie využívající práškovou technologii, na kterou navazuje vypalovací pec. Pracoviště je plně automatizované.
  • Pro barvení servomotorů a dalších dílů je k dispozici ruční lakovna, která zajišťuje nástřiky s použitím barev nejen vodou ředitelných.
  • Pro zajištění vysoké kvality povrchu dílů, které se následně opatřují nástřiky je k dispozici velmi moderní závěsný tryskač od výrobce DISA.
  • Pracoviště kalírny zajišťuje kalení dílů do hmotnosti 10 kg , nitridaci a zušlechťování. Na tomto pracovišti se zajišťují tlakové zkoušky skříní pro výrobu pohonů do výbušného prostředí.

Měrové středisko:

S ohledem na nutnost zajišťování kontroly kvality, zejména dílů pro jadernou energetiku, je k dispozici moderní měrové středisko, které je vybavené automatickými třísouřadnicovými měřicími stoji od výrobce ZEISS typ Contrura a METRIS typy LKV 15.10.8 a LK G-9OC. Na tomto pracovišti je možné proměřovat díly do maximální velikosti 1.500x1.000x800 mm.

Vlastní autodoprava