FZL-KRAFTFAHRZEUGZUBEHÖR GmbH
Johannistrasse 66
08294 Lössnitz
www.fzl-loessnitz.de

Průmyslový areál se nachází v malém německém městě Lössnitz, které leží nedaleko Chemnitz. Firma má ideální dopravní polohu, neboť se nachází cca 5 km od dálnice A4/A72. Areál podniku má rozlohu 8.658 m2, výrobní a skladové prostory zabírají 4.500 m2. K dispozici je kompletní kancelářské a sociální zázemí (jídelna, šatny atd.)

Nová výrobně-prodejní a servisní základna v Německu bude sloužit nejen k původnímu účelu, tedy k obrábění dílů pro automobilový průmysl, ale také jako konsignační sklad pro podporu prodeje výrobků z výrobního programu ZPA Pečky a společnosti TOS MET slévárna Čelákovice.
Tradice výroby brzdových bubnů sahá až do roku 1970, původní název firmy byl VEB Kraftfahrzeugzugehör Lössnitz, později Fahrzeugzubehör GmbH Lössnitz. Po změnách na konci osmdesátých let nová firma postupně získala kontakty v zemích celé Evropy, své výrobky dále tradičně vyvážela i do Egypta, Saudské Arábie atd. Převážná část výrobků je určena pro prodej v sektoru náhradních dílů (tzv. aftermarket), část výroby pak směřuje přímo do výroby, montáže náprav. Náhradní díly jsou určeny pro nákladní automobily, autobusy, návěsy a přívěsy od všech renomovaných evropských výrobců jako např. MAN, MERCEDES, RENAULT, DAF, SCANIA, VOLVO, IVECO, NEOPLAN, BPW, KÄSSBOHRER, SAUER, ROR, FRUEHAUF, NAF, ale i pro nápravy IKARUS a RABA z Maďarska. Vlastní výrobní a prodejní program zahrnuje více než 350 základních typů brzdových bubnů, kotoučů a nábojů kol. Další část výroby je určena do montáže, část zahrnuje kooperační výroba dílů pro renomované německé výrobce těchto dílů na základě dokumentace zákazníka. Skupina ZPA získala nejen nemovitý majetek, ale i know how a technologii a především obchodní kontakty a spojení na kmenové zákazníky a odběratele tohoto tradičního německého výrobce dílů pro automobilový průmysl. Polotovary, odlitky z šedé a tvárné litiny vstupující do výrobního procesu v Lössnitz jsou od roku 1986 dodávány zejména z České republiky. Klíčovým dodavatelem je právě slévárna TOS MET Čelákovice. Disponibilní technologický park a technologie výroby umožňují jak velkosériovou, tak kusovou výrobu brzdových bubnů, kotoučů a nábojů kol. Zkušený tým pracovníků garantuje výrobu ve vysoké kvalitě, která odpovídá těm nejnáročnějším požadavkům na tzv. bezpečnostní díly, mezi které tyto výrobky patří. Rozvojové záměry předpokládají zavedení nové progresívní technologie a rozšíření výrobních možností o sériové obrábění nerotačních dílů, které tvoří součástí brzd, jako například třmeny pro kotoučové brzdy.

Rotační obrábění:

Obráběcí stroje DF 3 a dvouvřetenové obráběcí centrum HESSAPP DVT 750 umožňují efektivní obrábění rotačních a přírubových obrobků do průměru 500 mm. Maximální výška obrobku činí 400 mm. Hmotnostní spektrum odlitků je od 15 do 120 kg.

Nerotační obrábění:

Strojní park umožňuje velmi výkonné frézování, vrtání a závitování dílů. K dispozici jsou dvě frézovací centra CHIRON FZ 18 W Magnum a několik vícevřetenových vrtaček.

Reference:

HERMANN PETERS Ennepetal, EUROPART, IAT a IAGe, ARVIN MERITOR, SAF Holland, NAF Neunkirchen, SIEGFRIED TEMPLIN, Fahrzeugbedarf Hildescheim, BUSCH, FRITZ WINTER, IDCF Begles.

Certifikáty:

Vnitřní systém řízení kvality odpovídá požadavkům ISO 9000 a VDA 6.1. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou společnost, proběhne v nejbližším období jejich prověření, popř. nová certifikace.